Medtem ko nekatere deformacije palca na nogi ne puščajo simptomov, mnogi postanejo rdeči, otečeni in boleči. Lahko so celo tako boleči, da obuvanje čevljev in hoja postane mučna. Nošenje čevljev, ki se slabo prilegajo vašem stopalu ali celo nošenje visokih pet pa še dodatno poslabša hallux valgus.
Kirurški poseg je potreben, če se želite popolnoma znebiti hallux valgusa, vendar simptome lahko v večini primerov obvladate sami in preprečite poslabšanje.
1. Odločite se za primerno obutev. Vaši čevlji ne smejo biti tesni. Prsti v čevlju morajo biti sproščeni in razširjeni, višina pete pa naj bo čim nižja. Prav tako naj čevelj predstavlja dobro oporo za stopalni lok.
2. Izogibajte se japonkam in natikačem. Izogibajte se nošenju takih čevljev, ki ne predstavljajo opore za vaš stopalni lok, ker povzročajo dodaten pritisk na sklep palca.
3. Izmerite si stopalo. Ko kupujete čevlje, prosite prodajalca, naj vam izmeri dolžino stopala, da zagotovite dobro prileganje.
4. Pri nakupovanju čevljev se osredotočite na udobje, ne na številko! Čevlji različnih znamk imajo lahko zelo različen razpon številk in se razlikujejo med seboj. Vedno upoštevajte tiste čevlje, ki so vam udobni, ne pa številko, ki jo običajno nosite.
5. Uporabljajte kakovostni ortopedske vložke, ki nudijo odlično podporo stopalnemu loku in peti ter zmanjšujejo pretirani pritisk, ki ga povzročajo hoja, šport in dnevna dejavnost. Kakovostne vložke najdete na tej povezavi.
6. Izvajajte raztege – nujno! Ko je le možno, bodite bosi in si raztegnite palec in ostale prste na nogah, da razbremenite stopalo. V videu spodaj so vaje.
7. Razmaknite prste na nogah. Uporabite distančnike za prste kadar je to možno (idealno med nošenjem čevljev – zato le-ti morajo biti dovolj široki).
8. Oblazinite hallux valgus. Prekrijte jih z blazinicami, da nekoliko zmanjšate pritisk in zmanjšate verjetnost, da bi čevlji razdražili hallux valgus.
9. Namočite stopala v toplo vodo z epsom soljo, da zmanjšate vnetje in se sprostijo.
10. Uporabljajte obkladke z ledom, ko čutite bolečino, saj tako zmanjšate oteklino in vnetje.
11. Vzemite nesteroidna protivnetna zdravila proti bolečinam, če je zares hudo. Primera sta ibuprofen ali naproksen.
12. Ko sedite, dvignite stopala, da zmanjšate oteklino in bolečino.
13. Večkrat na dan spočijte noge, še posebej, če ste bili na nogah ves dan.
14. Masirajte stopala in ročno razgibavajte palec na nogi, da tkivo postane mehko, prst pa bolj prožen. Dober način za masažo je valjanje teniške žogice pod stopalom.
15. Izvajajte vaje za stopala. Šibke mišice na stopalu so povezane z večjimi bolečinami in težavami pri hoji. Spodaj je nekaj dobrih vaj za stopala:
- S peto in prednjim delom stopala na tleh dvignite prste na nogah. Zadržite pet sekund in spustite.
- S peto in sprednjim delom stopala na tleh dvignite prste in jih razmaknite. Potegnite mali prst proti tlom in nato palec premaknite proti notranji strani stopala. Zadržite pet sekund in spustite.
- S stopali na tleh in pokrčenimi koleni dvignite pete navzgor, medtem ko s palcem in blazinico pod palcem pritiskate navzdol. Zadržite pet sekund in spustite.
Noge naj bodo med izvajanjem vaj bose. Vsako vajo ponavljajte, dokler mišice niso utrujene. Vaje lahko izvajate, ko sedite, stojite na dveh nogah ali stojite na eni nogi. Začnite v udobnem položaju in se pomaknite na naslednji položaj, ko je le mogoče. Poskusite jih izvajati vsak dan.