Pri bolečinah v kolenu si lahko pomagate na različne načine, pa naj bojo bolečine posledica nedavne poškodbe ali pa artritisa, ki ga mate že leta.
Upoštevajte teh 11 nasvetov za lajšanje bolečin v kolenu.
1. Ne počivajte preveč. Preveč počitka (sedenja, ležanja) zmanjša mišično maso, kar lahko poslabša bolečine v sklepih. Poiščite program vadbe, ki je varen za vaša kolena, in se ga držite. Če niste prepričani, kateri gibi so varni ali koliko ponovitev lahko naredite, se pogovorite s svojim zdravnikom ali fizioterapevtom.
2. Telovadite. Kardio vaje, vadba z utežmi in raztezanje krepijo mišice, ki podpirajo koleno in povečujejo prožnost. Med kardio vadbe na primer štejemo hojo, plavanje, vodno aerobiko, stacionarno kolesarjenje in vadbo na eliptičnih napravah. Tai chi in joga lahko pomaga pri togosti in izboljšanju ravnotežja.
3. Preprečite padce. Boleče ali nestabilno koleno poveča verjetnost padca, ki lahko povzroči še več težav. Tveganje za padce zmanjšajte tako, da poskrbite, da je vaš dom dobro osvetljen, uporabite ograje na stopniščih in trdno lestev ali podnožje, če želite doseči nekaj z visoke police.
4. R.I.C.E. RICE je kratica besed angleškega izvora, pomeni pa Rest (počitek), Ice (led/hlajenje), Compression (kompresija/stisk s povojem), Elevation (dvig). RICE metoda je terapija namenjena zdravljenju poškodb. Dajte kolenu malo počitka, nanesite led, da zmanjšate oteklino, namestite kompresijski povoj in dvignite koleno nad nivo srca. Slednje pomaga pri vračanju krvi in limfe proti srcu. Posledica je zmanjšanje otekline in neprijetnih občutkov oziroma bolečine.
5. Shujšajte. V primeru, da imate prekomerno telesno težo, hujšanje zmanjša obremenitev kolena. Niti vam ni treba priti do svoje “idealne” teže. Že majhne spremembe lahko naredijo veliko razliko.
6. Ne bodite sramežljivi pri uporabi pripomočka za hojo. Z berglo ali palico lahko zmanjšate stres na koleno. Opornice in povoji za kolena vam tudi lahko pomagajo pri ohranjanju stabilnosti.
7. Akupunktura. Ta oblika tradicionalne kitajske medicine, ki vključuje vstavljanje tankih igel na določene točke na telesu, se pogosto uporablja za lajšanje številnih vrst bolečin in lahko pomaga pri bolečinah v kolenih.
8. Nosite primerno obutev. Oblazinjeni vložki lahko zmanjšajo obremenitev kolena. Za osteoartritis zdravniki pogosto priporočajo posebne vložke. Če želite poiskati ustrezen vložek, se posvetujte s svojim zdravnikom ali fizioterapevtom.
9. Igrajte se s temperaturo. Prvih 48 do 72 ur po poškodbi kolena uporabljajte hladen obkladek, da olajšate oteklino in omrtvičite bolečino. Dobro se obnese plastična vrečka z ledom ali zamrznjen grah. Uporabljajte ga 15 do 20 minut tri ali štirikrat na dan. Oblogo z ledom zavijte v brisačo, da bo občutek prijetnejši. Po tem lahko boleče mesto ogrejete s toplo kopeljo, grelno blazinico ali toplo brisačo 15 do 20 minut, trikrat ali štirikrat na dan.
10. Ne obremenjujte sklepa. Obremenjujoče vaje lahko dodatno poškodujejo boleča kolena. Izogibajte se športom kot so tek, različni skoki, kickboxing, badminton ipd. Izogibajte se tudi izvajanju vaj, kot so izpadni koraki in globoki počepi, ki močno obremenjujejo vaša kolena. Ti lahko poslabšajo bolečino in, če niso izvedeni pravilno, povzročijo poškodbe. Za začetek bo dovolj, če se boste vsakodnevno odpravili na sprehod in čimveč hodili.