Sindrom karpalnega kanala, imenovan tudi sindrom zapestnega prehoda, je stanje, ki povzroči odrevenelost, mravljinčenje in spremenjen občutek za dotik v vseh prstih razen mezincu.
To se zgodi zaradi pritiska na mediani živec, ki poteka po vaši roki, gre skozi prehod v zapestju, imenovan karpalni kanal, in se konča v prstih – oživčuje prve tri prste in del prstanca. Mediani živec nadzoruje gibanje vseh prstov razen mezinca.
Simptomi
Med simptome štejemo:
- Pekoč občutek, mravljinčenje ali srbenje, odrevenelost v dlani, palcu, kazalcu ali sredincu
- Občutek nemoči v roki in težave z držanjem stvari
- Mravljinčenje, ki se od prstov na roki lahko širi v zgornji del roke
Najprej lahko opazite, da vaši prsti ponoči “zaspijo” in otrpnejo. Običajno se to zgodi zaradi položaja roke med spanjem.
Zjutraj se lahko zbudite z odrevenelostjo in mravljinčenjem v rokah, ki sega vse do ramen. Čez dan se lahko vaši simptomi poslabšajo, če nekaj držite z upognjenim zapestjem, na primer, ko berete knjigo ali vozite.
V zgodnjem obdobju stanja lahko pomaga stresanje roke. Toda čez nekaj časa, ko bolečina postane kronična, stresanje ne pomaga.
Ko se sindrom karpalnega kanala poslabša, se lahko občuti izredna šibkost v oprijemu, ker se mišice v roki zmanjšajo. Pojavijo se tudi bolečine in mišični krči.
Mediani živec zaradi draženja oz. pritiska okoli njega ne deluje tako, kot bi moral. To vodi do:
- Počasnejših živčnih impulzov
- Zmanjšanega občutka v prstih
- Zmanjšane moči in koordinacije
Vzroki za nastanek
Sindrom karpalnega kanala pogosto nastane zaradi:
- ponavljajočih se gibov, kot je tipkanje, ali drugi gibi zapestja, ki jih izvajate znova in znova. To še posebej velja za stvari, ki jih počnete, ko so vaše roke nižje od zapestja.
- stanja, kot so hipotiroidizem, debelost, revmatoidni artritis in sladkorna bolezen
- nosečnosti
Dejavniki tveganja
Večje tveganje za nastanek sindroma karpalnega kanala imate, če:
- ste ženska – pri ženskah je trikrat večja verjetnost za nastanek sindroma kot pri moških. Najverjetneje zato, ker imajo običajno manjše karpalne kanale.
- ste podedovali majhen karpalni kanal
- opravljate delo, pri katerem vedno znova izvajate enake gibe z roko, roko ali zapestjem, na primer delo na tekočem traku, šivanje, pletenje, delo na blagajni, pisarniško delo (uporaba miške in tipkanje). Večje tveganje obstaja tudi za frizerje in glasbenike.
- si zlomite ali izpahnete zapestje
Diagnoza
Pri pregledu vas bo zdravnik vprašal o vašem življenjskem slogu, zdravstvenem stanju (nosečnost, hormonske težave, sladkorna bolezen,…) ter o simptomih, ki jih imate.
Diagnoza se postavi tudi z različnimi testi, vključno z:
- Slikovnimi testi – sem štejemo rentgenske žarke, ultrazvok ali MRI, kar zdravniku omogoči, da si natančneje ogleda vaše kosti in tkiva in tako postavi pravilno diagnozo.
- Elektromiografijo – zdravnik vstavi tanko elektrodo v mišico in posledično izmeri njeno električno aktivnost.
- Meritvami hitrosti prevajanja. Zdravnik vam na kožo prilepi elektrode za merjenje signalov v živcih vaših rok in dlani.
Zdravljenje
Zdravljenje je odvisno od resnosti vaših simptomov. Morda boste potrebovali:
- Spremembo življenjskega sloga. Če vaše simptome povzroča ponavljajoče se gibanje, si pogosteje vzemite odmore ali delajte malo manj dejavnosti, ki vam povzroča bolečino.
- Telovadbo. Z raztezanjem in krepitvijo mišic se lahko bolje počutite. Vaje, ki vključujejo ”drsenje živca” lahko pripomorejo k boljšemu premikanju živca v vašem karpalnem kanalu. V spodnjem videu si poglejte 5 najboljših vaj za lajšanje simptomov.
- Imobilizacijo. Zdravnik vam bo morda naročil, da nosite opornico, da preprečite premikanje zapestja in zmanjšate pritisk na živec. Opornico lahko nosite tudi ponoči, da se znebite občutka otrplosti ali mravljinčenja, saj vam lahko pomaga sprostiti mediani živec in bolje spati.
- Zdravila. Zdravnik vam bo morda predpisal protivnetna zdravila ali injekcije steroidov za zajezitev otekline.
- Operacijo. Če nič od naštetega ne bo delovalo, boste morda potrebovali operacijo, kjer se poveča velikost kanala in zmanjša pritisk na vaš živec.
Zapleti
Če imate sindrom karpalnega kanala in ga ne pozdravite, lahko bolečina postane kronična in povzroči številne zaplete. Z zgodnjo diagnozo lahko stanje hitreje in lažje pozdravite ter se izognete trajnim poškodbam mišic.
Da bi se izognili sindromu karpalnega kanala, poskusite naslednje:
- Zapestja naj bodo pri ponavljajočih gibih vedno zravnana.
- Uporabljajte opornico, ki pomaga ohranjati zapestje v nevtralnem položaju.
- Izogibajte se upogibanju in iztegovanju zapestja.
- Roke naj bodo vedno tople.
- Roko redno počivajte.
- Med delom postavite roke in zapestja v pravilen, razbremenjujoč položaj.